Committee Chairs

Committee chairs represent the functions which are essential to the organizational life of AFS.

American Fisheries Society page for procedure

Credit: NOAA

Society Committees 2017-2018

Complete contact information for committee chairs can be found in the online Membership Directory. If you have any questions about committee activities, please feel free to contact the committee chair. You may also contact Jasmine Sewell, your Unit Services Coordinator.

(Last Updated October 5, 2017)

Standing Committees

Awards: Overall co-chairs:
• Robert Curry,,
• Christine Moffitt,

Local Arrangements: General meeting chair,
• Chair, Vince Travnichek, 

Audit: Chair,

Board of Appeals: Chair, Justin VanDeHey,

Board of Professional Certification: Overall chair: Justin VanDeHey,

Constitutional Consultant: John Boreman,

Continuing Education: Chair, Christopher Millard,

Electronic Services Advisory Board: Chair, Rebecca Krogman,

Endangered Species: Chair, Howard L. Jelks,

Ethics and Professional Conduct: Chair, Jud Kratzer,

External Affairs: Chair, Sarah Glaser,

Hutton Junior Fisheries Biology Program: Co-Chair, Christine Moffitt,

Co-Chair, Gwen White,

Investment: Chair, Troy M. Brandt,

Membership: Co-chairs,
• Co-Chair Joel C. Hoffman ,
• Co-Chair Douglas Workman,

Names of Aquatic Invertebrates: TBD

Names of Fishes: Chair, Larry Page,

Nominating: Chair,Hilda Sexauer ,

Past Presidents’ Advisory Council:
• Chair, Past President Joe Margraf,

Program Committee: Co- Chairs;
• Abigail Franklin Archer,
• Quinton Phelps,

Publication Awards: Chair, Allison Pease,

Publications Overview: Chair, Emmanuel A. Frimpong,

Raffle: Chair, Mike Hudson,

Resolutions: Chair, Kristen Ferry,

Resource Policy: Chair, Leanne Roulson,

Time and Place: Inactive for 2017-2018

Vote Auditor: Co-chairs,
• Lisa Kerr, lkerr@GMRI.ORG
• Kathy Mills,

Special Committees

Communications Strategic Planning: Gwen White,

Constitution Revisions: Chair,
Joe Margraf,

Educational Requirements:
Chair, Steve McMullin,

Emerging Leaders Mentorship Award Program:
Co-Chair, Jim Bowker,

Co-Chair, Jesse Trushenski,

Fellows Selection Program: Chair, Dennis Devries,

Fish Management Chemicals: 

Publisher Selection: 

Enhancement of the Fisheries Profession: Chair, Tom Lang,

Elevation of AFS Journals: Chair, Jeff Schaeffer,

Inter-Section Committee on Education Requirements: Chair, Trent Sutton

Diversity & Inclusion: Chair, Brooke Penaluna,


American Institute of Fishery Research Biologists: Sean Lucey,

The American Society of Civil Engineers: Mike Garello,

American Society of Ichthyologists and Herpetologists:
Mike and Marlis Douglas, MED1@UARK.EDU; MRD1@UARK.EDU

Brazilian Society of Ichthyology: Luiz Silva, LUIZSILVA@UFSJ.EDU.BR

China Society of Fisheries: Yushun Chen,

Coastal and Estuarine Research Federation: Tom Bigford,

The Coastal Society: Tom Bigford,

Consortium of Aquatic Science Societies: Jesse Trushenski

Desert Fishes Council: David L Ward,

Eastern Brook Trout Joint Venture: John Magee,

Freshwater Mollusk Conservation Society (FMCS): Jeremy Tiemann,

National Fish Habitat Action Plan Board: Tom Bigford,

Society for Conservation Biology: Paul Angermeier,

Society for Freshwater Science: Shannon Brewer,

Sport Fishing and Boating Partnership Council: Fred Harris,

United States Society of Ecological Economics, Karin Limburg,

World Aquaculture Society: Carl Kittel,

World Council of Fisheries Societies: Donna Parrish,