Past AFS Award Winners

Through the AFS Awards Program, AFS recognizes service to and excellence in the fisheries profession. Dozens of awards at all levels of the organization honor the achievements of AFS members.

Listed below are the winners of some of the major Society-level awards from the time of their inception.

Carl R. Sullivan Fishery Conservation Award

  • 1991 Stanley A. Moberly
  • 1992 Senator John Breaux
  • 1993 Peter A. Larkin
  • 1994 Inter-American Tropical Tuna Commission
  • 1995 Edwin Phil Pister
  • 1996 Sport Fishing Institute
  • 1997 Fred H. Everest
  • 1998 Information and Education Department, U.S. Fish and Wildlife Service, Levenworth National Fish Hatchery
  • 1999 Carl Safina
  • 2000 Chesapeake Bay Foundation
  • 2001 Not awarded
  • 2002 Ken Hinman
  • 2003 Trout Unlimited
  • 2004 James R. Karr
  • 2005 Keith Jefferts
  • 2006 C. Jeff Cederholm
  • 2007 Milton Love
  • 2008 Ole A. Mathisen
  • 2009 Ransom A. Myers
  • 2010 Charlton Bonham and Richard Roos-Collins
  • 2011 U.S. Representative, Norm Dicks, State of Washington
  • 2012 The Alaska Salmon Program, University of Washington
  • 2013 Richard D. Methot Jr

Award of Excellence

  • 1969 William E. Ricker
  • 1970 Stanislas Snieszko
  • 1971 F. E. J. Fry
  • 1972 Ralph Hile
  • 1973 Carl L. Hubbs
  • 1974 Clarence Tarzwell
  • 1975 Robert Rush Miller
  • 1976 Alfred W. H. Needler
  • 1977 Arthur D. Hasler
  • 1978 Peter Doudoroff
  • 1979 Kenneth Carlander
  • 1980 Reeve M. Bailey
  • 1981 Gunnar Svardson
  • 1982 Douglas Chapman
  • 1983 Peter A. Larkin
  • 1984 J. L. McHugh
  • 1985 Lauren Donaldson
  • 1986 William B. Scott
  • 1987 David Cushing
  • 1988 Clark Hubbs
  • 1989 John Cairns, Jr.
  • 1990 John A. Gulland
  • 1991 Kenneth Wolf
  • 1992 Henry A. Regier
  • 1993 Raymond Beverton
  • 1994 Shelby D. Gerking
  • 1995 William M. Lewis
  • 1996 Thomas Northcote
  • 1997 William C. Leggett
  • 1998 Carl E. Bond
  • 1999 Thomas F. Waters
  • 2000 John J. Magnuson
  • 2001 Saul B. Saila
  • 2002 John L. Fryer
  • 2003 James Kitchell
  • 2004 Daniel Pauly
  • 2005 Ray W. Hilborn
  • 2006 Carl Walters
  • 2007 Peter B. Moyle
  • 2008 John M. Casselman
  • 2009 Carl B. Schreck
  • 2010 Roy Stein
  • 2011 Fred W. Allendorf
  • 2012 David L. G. Noakes
  • 2013 Bonnie J. McCay

Distinguished Service Award

  • 1980 C. Dale Becker, William Beckman, Donald A. Duff, John J. Magnuson, Mercer Patriarche, C. Richard Robins, Robert Thurston
  • 1981 Terry A. Haines, Jay V. Huner, Stanley A. Moberly, Richard Wydoski
  • 1982 Edward Mertens, AFS Staff
  • 1983 J Frances Allen, C. Gordon Fredine
  • 1984 Raymond Hubley, Carl R. Sullivan
  • 1985 Mercer Patriarche
  • 1986 Carl V. Burger, Don Chase, John P. Harville, John J. Ney, Stephen G. Rideout, Roy A. Stein
  • 1987 Willis A. Evans
  • 1988 Anthony Novotny
  • 1989 Donald D. Flescher, Donald M. Martin
  • 1990 Robert L. Kendall, Fred P. Binkowski
  • 1991 Ben D. Jaco
  • 1992 Delano R. Graff, Victor S. Kennedy, Nick C. Parker, Lee C. Redmond, William W. Taylor, Yanin Walker, Vidar Wespestad
  • 1993 Susan Shipman, John Gottschalk
  • 1994 Robert Carline, Joe Dillard
  • 1995 Dale Burkett, Sally Kendall
  • 1996 Robert Wiley, Barry Johnson
  • 1997 Ira Adelman, Phyllis H. Cahn, Charles C. Coutant, Thomas A. Edsall, John M. Grizzle, L. Esteban (Steve) Miranda, Robert G. Piper, John A. Plumb, Wilmer A. Rogers, Thomas E. Wissing
  • 1998 Thomas Coon, Mary Fabrizio, Fred Harris, Robert LeHew
  • 1999 Margaret S. Ewing, Betsy Fritz, Leslie E. Holland-Bartels, Barbara A. Knuth, Richard J. Neves, Beth D. Staehle,
  • 2000 John A. Musick, Jennifer L. Nielsen, Names of Fishes Committee
  • 2001 Fred Utter, Joe Margraf
  • 2002 Carl Burger, Jim Martin, Dirk Miller
  • 2003 William Wilson, John Nickum, Cindy Williams, Dave Allison, Don MacKinlay, Jacqueline Savino, Tom Boland, Randy Schultz
  • 2004 Gene Fritz, Ken Beal, Mark Brouder
  • 2005 Linda E. Bireley, Dave Cross, Thomas E. Bigford, Dana C. Schmidt, Bruce R. Ward, Tony J. Pitcher
  • 2006 William J. Wilson, Michael D. Porter, Eric E. Knudsen
  • 2007 Henry E. Booke, Robert (Bob) L. Curry, Dennis DeVries, Donald C. Jackson
  • 2008 Christopher S. Guy, Michael L. Brown, T. Douglas Beard, Nancy Leonard, Donna Turgeon
  • 2009 Steven Cooke, Melissa Wuellner
  • 2010 Gwen White and Charles Moseley
  • 2011 Colleen Caldwell, Jesse Trushenski, and The Tennessee Chapter of AFS
  • 2012 Andrew Loftus
  • 2013 The Executive Director Search Committee

Meritorious Service Award

  • 1986 Robert F. Hutton
  • 1987 Mercer H. Patriarche
  • 1988 Elwood A. Seaman
  • 1989 Reeve M. Bailey
  • 1990 Carl R. Sullivan
  • 1991 Arden J. Trandahl
  • 1992 Mary R. Frye
  • 1993 Kenneth Carlander
  • 1994 C. Richard Robins
  • 1995 Christine M. Moffitt
  • 1996 Nick C. Parker
  • 1997 Gerald R. Bouck
  • 1998 Lee C. Redmond
  • 1999 John G. Boreman, Jr.
  • 2000 Billy J. Higginbotham
  • 2001 Dick Ryder
  • 2002 Larry Olmsted
  • 2003 John Ney
  • 2004 Carolyn A. Griswold
  • 2005 Stan Moberly
  • 2006 Christopher Goddard
  • 2007 Paul J. Wingate
  • 2008 Roger A. Rulifson
  • 2009 F. Joseph Margraf
  • 2010 Fred Harris
  • 2011 David W. Willis
  • 2012 Patricia M. Mazik
  • 2013 Ira R. Adelman

President’s Fishery Conservation Award

  • 1995 Jerry Rasmussen
  • 1996 Mike Dombeck, Oregon Trout
  • 1997 Cleve Steward, Donald D. MacDonald, Governor Marc Racicot
  • 1998 Jack E. Williams, Governor John Kitzhaber, Oregon Salmon Strategy Team, Paul Brouha
  • 1999 Robert L. Kendall, Electric Power Research Institute
  • 2000 Columbia River Intertribal Fisheries Commission, John Gunn
  • 2001 William Dill, Almo Cordone, William D. Ruckelshaus
  • 2002 Salvador Contreras Balderas, Mississippi Interstate Commission Resource Association
  • 2003 The Right Honourable Jean Chretien, Prime Minister of Canada, The Honourable David Anderson, Canadian Minister of the Environment
  • 2004 Richard K. Kessler, W. Michael Turner
  • 2005 Bruce Rieman, Project Salmon Habitat And River Enhancement (SHARE)
  • 2006 Great Lakes Fish Health Committee
  • 2007 the Wetlands Initiative
  • 2008 Edwin P. Pister
  • 2009 Dave W. Willis, The Hudson River Foundation
  • 2010 Eglin Air Force Base Natural Resources Section
  • 2011 James Franks, Trout Unlimited’s Eastern Abandoned Mine Program
  • 2012 AFS Member Category – not awarded this year
  • 2012 Non-Member Category – Turner Enterprises’ Biodiversity Division and the Turner Endangered Species Fund
  • 2013 Larry L. Olmsted and James R. Nassar

William E. Ricker Resource Conservation Award

  • 1995 Brian Tobin
  • 1996 Norville Prosser, Gary Edwards, Robert Batky, Bill Price, Helen Sevier, Tom Bedell
  • 1997 Not awarded
  • 1998 Robert H. Boyle, John Cronin, Robert F. Kennedy, Jr.
  • 1999 Great Lakes Fishery Commission
  • 2000 Robert Behnke
  • 2001 Pacific Biological Station
  • 2002 Gary Matlock
  • 2003 Michael Sissenwine
  • 2004 Gary E. Davis
  • 2005 Vyacheslav P. Shuntov
  • 2006 Resource Evaluation and Assessment Division, NOAA
  • 2007 Walter R. Courtenay
  • 2008 Robin S. Waples
  • 2009 David A. Fournier
  • 2010 William Walter Fox
  • 2011 Joseph S. Nelson
  • 2012 John Helle
  • 2013 Brian J. Shuter

The Emmeline Moore Prize

  • 2009 Bradford E. Brown
  • 2010 Christine Moffitt
  • 2011 Ambrose Jearld, Jr
  • 2012 Hiram W. Li
  • 2013 Steve E. Lochmann

J. Frances Allen Scholarship Fund

  • 1987 Elizabeth Marschall
  • 1988 Deborah A. Bodolus
  • 1989 Susan Sogard
  • 1990 Lisa L. Williams
  • 1991 Nancy A. Auer
  • 1992 Susan C. Sponaugle
  • 1993 Gwen White
  • 1994 odee Hunt
  • 1995 Dorothy E. Medeiros-Bergen
  • 1996 Sandra Diamond-Tissue
  • 1997 Karen Mumford
  • 1998 Tracy Galarowicz
  • 1999 Lisa A. Eby
  • 2000 Kimberly Howland
  • 2001 Cynthia Kolar
  • 2002 Amy Schrank
  • 2003 Maureen Walsh
  • 2004 Julie Kay Henry Zimmerman
  • 2005 Stephanie Carlson
  • 2006 Virginia Shervette
  • 2007 Anne M. Cooper
  • 2008 Melissa Wuellner
  • 2009 Karen Murchie
  • 2010 Marie-Ange Gravel
  • 2011 Neala W. Kendall
  • 2012 Brooke Penaluna
  • 2013 Abigail Lynch

Excellence in Public Outreach Award

  • 1998 Judith M. Maule
  • 1999 Not awarded
  • 2000 Billy J. Higginbotham
  • 2001 Hal Schramm
  • 2003 David Willis
  • 2004 Gene Gililland
  • 2005 Stephen Quinn, Ray Troll
  • 2006 Ralph Manns
  • 2007 Not awarded
  • 2008 Craig Springer
  • 2009 Not awarded
  • 2010 Not awarded
  • 2011 Randall Claramunt
  • 2012 Jimmy Barnett
  • 2013 Lauri Monnot and U. Rashid Sumaila

Excellence in Fisheries Education Award

  • 1988 Terry D. Roelofs
  • 1989 Saul B. Saila
  • 1990 William C. Leggett
  • 1991 Niles R. Kevern
  • 1992 Roy A. Stein
  • 1993 James D. Hall
  • 1994 Brian R. Murphy
  • 1995 Peter Moyle, Joseph Cech
  • 1996 Richard Noble
  • 1997 David W. Willis
  • 1998 Geoffrey Power
  • 1999 Wayne A. Hubert
  • 2000 Carl B. Schreck
  • 2001 Frank Rahel
  • 2002 John A. Musick
  • 2003 Hiram W. Li
  • 2004 Eric P. Bergersen
  • 2005 Chris Guy
  • 2006 Joseph E. Hightower
  • 2007 Eric M. Hallerman
  • 2008 Christopher C. Kohler
  • 2009 Michael Hansen
  • 2010 Thomas Quinn
  • 2011 Scott Hinch
  • 2012 Trent Sutton
  • 2013 Frederick Scharf

Outstanding Chapter Award

  • 1992 Michigan Chapter
  • 1993 Alaska Chapter
  • 1994 Oregon Chapter
  • 1995 Oregon Chapter
  • 1996 Oregon Chapter
  • 1997 Oregon Chapter
  • 1998 Southern New England Chapter
  • 1999 Alaska Chapter
  • 2000 Oregon Chapter, Virginia Tech Chapter
  • 2001 Oregon Chapter, Missouri Chapter
  • 2002 Minnesota Chapter
  • 2003 California Nevada Chapter, Minnesota Chapter
  • 2004 Colorado Wyoming (Large Chapter), Ontario (Small Chapter)
  • 2005 Texas Chapter
  • 2006 Tennessee (Small Chapter), (Tied Large Chapter) Oregon and Wisconsin
  • 2007 Large: Oregon Chapter, Small: Tie-Tennessee Chapter and Indiana Chapter
  • 2008 Large: California-Nevada, Small: South Carolina
  • 2009 Oregon Chapter
  • 2010 large- Washington-British Columbia and Small-Indiana
  • 2011 Large: Oregon Chapter, Small: Indiana Chapter
  • 2012 Washington-British Columbia Chapter
  • 2013 Oregon Chapter

Outstanding Student Subunit Award

  • 2005 North Carolina State University
  • 2006 East Carolina University
  • 2007 East Carolina University
  • 2008 Palouse
  • 2009 Tie: Palouse and Lake Superior State University
  • 2010 Lake Superior State University
  • 2011 North Carolina State University Student Subunit
  • 2012 North Carolina State University, Student Fisheries Society
  • 2013 Lake Superior State University
Visit us on Google+