AFS Section Awards

AFS Section Awards 2013

The following AFS Sections announced award recipients at the Annual Meeting in
Little Rock, Arkansas:

Bioengineering Section
Ned Taft Scholarship: Elsa Goerig
Career Achievement Award: Charles Coutant
 
Canadian Aquatic Resources Section
Peter A. Larkin Award:  Ph.D. level – Jake Brownscombe; Runner up:  Graham Raby 
M.Sc. level – Samantha Wilson; runners up:  Nicholas Burnett and Sean Naman
 

Equal Opportunities Section
Native People’s Travel Award recipients: William Bernier

Education Section:
Young Professional Achievement Award:  Michelle Walsh
AFS BEST STUDENT POSTER AWARD AT THE 2012 ANNUAL MEETING IN
Saint Paul, Minnesota
Winner: Geoffrey H. Smith, Jr, University of Florida
Honorable Mentions: Liza R. Walleser, University of Wisconsin – La Crosse
AFS/SEA GRANT BEST STUDENT PAPER AT THE 2012 ANNUAL MEETING IN Saint Paul, Minnesota
Winner:  Jason R. Neuswanger, University of Alaska Fairbanks
Honorable Mention: Ashley Stasko, Laurentian University
 
Estuaries Section
Student Travel Award: Ryan W. Schloesser, Shane Ramee, Shelley Edmundson and Konstantine John Rountos
 

Fisheries and Information Technology Section
Best Student Poster Award: Brittany Schwartzkopf, Louisiana State University.

Fish Culture Section
Student travel award winners:  Shane Ramee and Alichia Sunflower Wilson
Best Paper in NAJA:  Brian Bosworth
 
Fish Health Section
Snieszko Student Travel Award: Amy Teffer, University of Victoria
 
Fisheries Administration Section
2013 Outstanding Sport Fish Restoration
Sport Fishery Development and Management:
– Habitat Acquisition or Improvement Category: Nebraska Game and Parks Commission, Nebraska’s New Reservoir Construction Program 
– Access Category: Tennessee Wildlife Resources Agency, Morris Ferry Boat and Bank Fishing Access: Revived and Alive Again! Project
Research and Surveys Category: North Carolina Wildlife Resources Commission, Project using the DIDSON to Evaluate the Effectiveness of Different Fish Attractors in Turbid Reservoirs
Aquatic Education Category: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
 
Fisheries Management Section
Award of Excellence: Brian Murphy and Dennis Scarnecchia
Conservation Achievement Award:  John G. Shedd Aquarium, Chicago, Illinois
Hall of Excellence: Dave Philipp and Bob Ditton
 
Genetics Section
James E. Wright Graduate Award:  Darren Wood and Cassidy Hahn
Stevan Phelps Memorial Award: Jared Homola, Kim Scribner, Robert Elliott, Michael Donofrio, Jeannette Kanefsky, Kregg Smith, and James McNair for their paper titled, “Genetically Derived Estimates of Contemporary Natural Straying Rates and Historical Gene Flow among Lake Michigan Sturgeon Populations”
Transactions of the American Fisheries Society 141:1374-1388
 
Marine Fisheries Section
Steven Berkeley Marine Conservation Fellowship:  Christian William Conroy, Northeastern University
Honorable Mention:  Alexis Jackson, University of California, Santa Cruz and Alex Filous, University of Hawaii
Oscar E. Sette award: Phillip Goodyear
Student Travel award: Christopher Hollenbeck andPablo Granados-Dieseldorff
 
Socioeconomics Section
A Stephen Weithman Best Student Paper Award
Winner: Ed Camp, University of Florida
Honorable Mentions: Ingrid Biedron, Cornell University and Julia Beaty, University of Maine
 
Water Quality Section
Best Student Poster Award: Brandy Bossle, University of South Carolina Aiken