Past Section Presidents

Past Section Presidents

Fish Health (1972)

1997 Scott LaPatra

1998 Scott LaPatra

1999 Beverly A. Dixon

2000 Mike Kent

2001 Jerri Bartholomew

2002 Paul R. Bowser

2003 Chris Wilson

2004 John Grizzle

2005 John Grizzle

2006 Andrew Goodwin

2007 Andrew Goodwin

2008 Theodore R. Meyers

2009 Gael Kurath

2010 Patricia Barbash

Fisheries Administration (1973)

1997 Joseph Janisch

1998 Philip P. Durocher

1999 Robin F. Knox

2000 Michael D. Staggs

2001 Gary F. Martel

2002 Virgil Moore

2003 Douglas L. Stang

2004 Douglas L. Stang

2005 Douglas L. Stang

2006 Gary E. Saul

2007 Mike Barnes

2008 Donald W. Gabelhouse

2009 Donald W. Gabelhouse

2010 Robert Curry

Fish Culture (1973)

1997 Don MacKinlay

1998 Pat L. Hutson

1999 Christopher Kohler

2000 William Hershberger

2001 Stephen A. Flickinger

2002 William L. Shelton

2003 Anita Kelly

2004 Anita Kelly

2005 Anita Kelly

2006 Michael E Barnes

2007 Gary Saul

2008 L. Curry Woods III

2009 L. Curry Woods III

2010 Jesse Trushenski

Water Quality (1977)

1997 Jerry G. Schulte

1998 Jerry G. Schulte

1999 Robert M. Hughes

2000 Robert M. Hughes

2001 Larry R. Brown

2002 Larry R. Brown

2003 Georgina M. Lampman

2004 Georgina M. Lampman

2005 Georgina M. Lampman

2006 Lou Reynolds

2007 Lou Reynolds

2008 Gregg Lomnicky

2009 Gregg Lomnicky

2010 Erich Emery

Education (1978)

1997 Alexander V. Zale

1998 Alexander V. Zale

1999 Thomas G. Coon

2000 Thomas G. Coon

2001 Robert M. Neumann

2002 Robert M. Neumann

2003 Christopher Guy

2004 Christopher Guy

2005 Christopher Guy

2006 Donna L. Parrish

2007 Donna L. Parrish

2008 Thomas J. Kwak

2009 Thomas J. Kwak

2010 Steven Chipps

Early Life History (1980)

1997 James H. Cowan

1998 John J. Govoni

1999 Art Kendall

2000 Art Kendall

2001 Art Kendall

2002 Jeffery J. Isely

2003 Jeffery J. Isely

2004 Howard Browman

2005 Howard Browman

2006 R. Christopher Chambers

2007 R. Christopher Chambers

2008 R. Christopher Chambers

2009 Jon Hare

2010 John Hare

Introduced Fish (1980)

1997 Anna Toline

1998 Donald M. Baltz

1999 John R. Cassani

2000 Charles L. Brown

2001 Jacqueline Savino

2002 Cynthia S. Kolar

2003 Philip Moy

2004 Philip Moy

2005 Philip Moy

2006 Margaret R. Dochoda

2007 Margaret R. Dochoda

2008 Duane C. Chapman

2009 Duane C. Chapman

2010 Jeffrey Hill

Marine Fisheries (1980)

1997 Max Stocker

1998 Steven Berkeley

1999 Steven Berkeley

2000 R. Anne Richards

2001 R. Anne Richards

2002 Mary C. Fabrizio

2003 Mary C. Fabrizio

2004 John Hoenig

2005 Mary Fabrizio

2006 Debra Murie

2007 Debra Murie

2008 Debra Murie

2009 Roger Rulifson

2010 Roger Rulifson

Fisheries Management (1981)

1997 Steve P. Filipek

1998 Jeff C. Boxrucker

1999 Jeff C. Boxrucker

2000 Tim Hess

2001 Tim Hess

2002 Stephen G. Rideout

2003 Stephen G. Rideout

2004 David W. Willis

2005 Stephen Rideout

2006 Joseph G. Larscheid

2007 Joseph G. Larscheid

2008 Joseph G. Larscheid

2009 Ron Essig

2010 Ron Essig

Bioengineering (1981)

1997 Douglas H. Ernst

1998 James W. Meade

1999 Wayne J. Daley

2000 Edward P. Taft

2001 Mufeed Odeh

2002 Darryl Hayes

2003 Timothy D. Brush

2004 Timothy D. Brush

2005 Timothy D. Brush

2006 Marcin Whitman

2007 Marcin Whitman

2008 Douglas A. Dixon

2009 Douglas A. Dixon

2010 Theodore Castro-Santos

Socioeconomics (1984)

1997 Madeleine Hall-Arber

1998 Madeleine Hall-Arber

1999 Charles M. Adams

2000 Raymond J. Rhodes

2001 Raymond J. Rhodes

2002 John Whitehead

2003 John Whitehead

2004 John Whitehead

2005 Raymond Rhodes

2006 John Whitehead

2007 John Whitehead

2008 Troy W. Hartley

2009 Troy W. Hartley

2010 Troy W. Hartley

Fisheries information & technology (1985)

1997 Gary E. Whelan

1998 Gary E. Whelan

1999 Michael D. Porter

2000 Michael D. Porter

2001 T. Douglas Beard, Jr.

2002 T. Douglas Beard, Jr.

2003 Stuart T. Shipman

2004 Stuart T. Shipman

2005 Stuart T. Shipman

2006 Fred W. Janssen

2007 Fred W. Janssen

2008 William L. Fisher

2009 Jeff Kopaska

2010 Jeff Kopaska

Genetics (1986)

1997 Terrence R. Tiersch

1998 John M. Epifanio

1999 John M. Epifanio

2000 Jennifer R. Nielsen

2001 Jennifer R. Nielsen

2002 Lisa W. Seeb

2003 Lisa W. Seeb

2004 Jeff Hard

2005 Lisa Seeb

2006 Edward J. Heist

2007 Edward J. Heist

2008 Edward J. Heist

2009 Kim Scribner

2010 Kim Scribner

International Fisheries (1987)

1997 Craig K. Harris

1998 Craig K. Harris

1999 Glen Contreras

2000 Bob Meyer

2001 Bernard Megrey

2002 Bernard Megrey

2003 Douglas Beard

2004 Douglas Beard

2005 Douglas Beard

2006 Dana Schmidt

2007 Dana Schmidt

2008 Bruce Ward

2009 Lourdes Rugge

2010 Lourdes Rugge

Fisheries Law (1989)

1997 David L. Allsion

1998 David L. Allison

1999 David L. Allison

2000 David L. Allison

2001 David L. Allison

2002 Nathaniel Heasley

2003 Nathaniel Heasley

2004 vacant

2005 vacant

2006 Dave Allison

2007 Dave Allison

2008 Dave Allison

2009 Dave Allison

2010

Canadian Aquatic Resources (1991)

1997 William G. Franzin

1998 John Casselman

1999 Bruce R. Ward

2000 Bruce R. Ward

2001 Martin Castonguay

2002 Martin Castonguay

2003 Chris Goddard

2004 Chris Goddard

2005 Chris Goddard

2006 Kim Hyatt

2007 Kim Hyatt

2008 Kim Hyatt

2009 Kim Hyatt

2010 Gavin Christie

Equal Opportunities (1991)

1997 Mary Louise Keefe

1998 Mary Louise Keefe

1999 Gwen M. White

2000 Gwen M. White

2001 Geoffrey Habron

2002 Geoffrey Habron

2003 Annette D. Williams

2004 Annette D. Williams-Fields

2005 Annette Williams-Fields

2006 Taconya D. Piper

2007 Taconya D. Piper

2008 Taconya D. Piper

2009 Larry A. Alade

2010 Larry A. Alade

Fisheries History (1991)

1997 John R. Moring

1998 Carlos M. Fetterolf

1999 Carlos M. Fetterolf

2000 Daniel Coble

2001 Daniel W. Coble

2002 James B. Reynolds

2003 James B. Reynolds

2004 James R. Jackson

2005 James Reynolds

2006 Christine Moffitt

2007 Christine Moffitt

2008 Christine Moffitt

2009 Gary E. Whelan

2010 Gary E. Whelan

Physiology (1992)

1997 Reynaldo Patino

1998 Steve McCormick

1999 George K. Iwama

2000 J. Michael Redding

2001 Jay A. Nelson

2002 Christopher J. Kennedy

2003 Christopher J. Kennedy

2004 Kurt Gamperl

2005 Kurt Gamperl

2006 Alan Kolok

2007 Alan Kolok

2008 Patricia Wright

2009 Patricia Wright

2010 Mark Hartl

Estuaries (1993)

1997 Stephen M. Waste

1998 Stephen M. Waste

1999 Stephen M. Waste

2000 Lee Benaka

2001 Linda Bireley

2002 Linda Bireley

2003 Stephen J. Jordan

2004 Stephen J. Jordan

2005 Stephen J. Jordan

2006 Syma A. Ebbin

2007 Syma A. Ebbin

2008 Frederick A. Goetz

2009 Frederick A. Goetz

2010 Fred Genthner

Native Peoples Fisheries (1994)

1997 Hannibal Bolton

1998 Hannibal Bolton

1999 Hannibal Bolton

2000 Hannibal Bolton

2001 Mel Moon

2002 Mel Moon

2003 Alfred Nomee

2004 Jeremy Pyatskowit

2005 Jeremy Pyatskowit

2006 Jeremy Pyatskowit

2007 Jeremy Pyatskowit

2008 Jeremy Pyatskowit

2009 position vacant

2010 position vacant

FISH HABITAT (2009)

2009 Joseph Margraf

2010 Joseph Margraf

Visit us on Google+